Båttrailer 263500TB ASR X
Dubbelaxlad och bromsad trailer för båtar upp till 26 fot. Utrustad med V-format, svetsat och förstärkt chassi och väldigt goda köregenskaper. Adaptiva superrullar med låg inverkan på båtens skrov. Dubbla Adaptiva vaggor som automatiskt anpassar sig till båtens skrov, en extra kölrulle och två par dubbla och justerbara sidorullar för enkel anpassning till din båt. Varmgalvaniserat chassi för lång hållbarhet. Elen är helt skyddad i båttrailerns chassi. Vattentäta hjullager förlänger livstiden. Helskyddad vinsch och vinschtorn som är enkelt att justera, vinschtornet är även utrustat med en extra säkerhetsvajer för användning vid transport. Justerbar teleskopisk belysningsenhet gör det lättare att använda båttrailern, vilket ger större flexibilitet, bekvämlighet och säkerhet på vägen. Helt vattentät lampenhet inklusive kontakt och kabel. Båttrailern på bilden kan vara extrautrustad.
Välj rätt lastkapacitet och utförande
Modellens maxlast är 2800 kg. Räkna med båtens eller vattenskoterns motor och den utrustning som följer med under transport. Jämför båtens faktiska storlek med angiven maximal båtlängd på 7,8 m och kontrollera att stödsystemet kan anpassas till skrovet.
Egenskaper och utrustning
- TELESKOPISK BELYSNINGSENHET: Teleskopiska utdragbara individuella lampor. Ljusenheter kan justeras bakom trailern för att öka din synlighet på vägen.
- LED-LAMPOR: Förbättrad synlighet, hållbarhet och säkerhet med helt vattentäta LED-lampor, enligt IP69K-standarden och inklusive lampa, kontakt och kabel.
- ROSTFRIA BROMSVAJRAR: Utökad livslängd för dina bromsvajrar.
- VATTENTÄTA HJULLAGER: Axlarna är monterade med vattentäta lager från Knott. 6 st extra tätningsringar skyddar lagret.
- STÅBARA SKÄRMAR: Ståbara stänkskärmar med extra skydd mot vägsprut.
- ADAPTIV SUPERRULLSVAGGA 8: Adaptiv Superrullsvagga är en smart lösning med en unik placering av rullar. Den utökade mängden rullar skapar mer stöd mot båtskrovet.
- FÖRSTÄRKTA KÖLRULLAR: Förstärkta kölrullar som är justerbara i höjd.
- SÄKERHETSKEDJA PÅ VINSCHTORNET: Kedja som fästs i stävöglan på båten för att finnas som en extra säkerhet utöver den vanliga surrningen.
- VARMGALVANISERAT CHASSI: Ståldetaljer är varmgalvaniserade för att förhindra korrosion vilket ger en längre livslängd.
- JUSTERBARA AXLAR: Genom att flytta hjulaxeln på trailern kan du fördela vikten optimalt - särskilt smart om din båt är fram- eller baktung.
Tekniska specifikationer
| Namn | 263500TB ASR X |
|---|
| Art. nr | 317805 |
|---|
| Totalvikt (kg) | 3500 |
|---|
| Maxlast (kg) | 2800 |
|---|
| Tjänstevikt (kg) | 700 |
|---|
| Utv. totalmått (cm) | 804x221 |
|---|
| Bromsar | Ja |
|---|
| Antal axlar | 2 |
|---|
| Justerbar axel | Ja |
|---|
| Hjulspecifikation | 195/70r14 |
|---|
| Antal hjulbultar | 5 |
|---|
| Fälgtyp | Stål |
|---|
| Stänkskärmar | Ståbara |
|---|
| Heltäckande stänkskärmar | Ja |
|---|
| Adapterkabel (poler) | 13 |
|---|
| Adaptertyp | Spiral |
|---|
| Max båtlängd (m) | 7,8 |
|---|
| Max båtlängd (fot) | 26 |
|---|
| Lastsystem | Adaptiva Superrullar |
|---|
| Antal kölrullar | 5 |
|---|
| Antal sidorullar | 24 |
|---|
| Vinsch | Manuell |
|---|
| Finns belysning | Ja |
|---|
| Belysningstyp | Teleskopisk LED |
|---|
| EAN | 5702623178054 |
|---|
Inför beställning
Kontrollera modell, lastkapacitet och utförande innan du beställer. Bilder kan visa extrautrustning. Kontakta Nacka Värmdö Maskin om du behöver hjälp att jämföra modeller eller kontrollera standardutrustning.